Alergia pokarmowa – co na to naukowiec, a co lekarz?

17.03.2021 zorganizowaliśmy konferencję online pt. „Alergie pokarmowe – wszystko co chcielibyście wiedzieć ale baliście się zapytać”. W roli ekspertów wystąpili prof. Barbara Wróblewska z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN oraz dr Svitlana Zubchenko z Uniwersytetu Medycznego we Lwowie.

Krótko podsumowując konferencję – o czym powinniśmy pamiętać:

– teoretycznie, nasz organizm może zareagować alergicznie na praktycznie każdy produkt;

– jednak nie każda reakcja organizmu to od razu alergia;

– czym jest alergen? To substancja, rozpoznawana przez organizm jako obca, która wywołuje nieprawidłową reakcję odpornościową (alergiczną).

– istnieje około 160-170 surowców spożywczych, które mogą wzbudzać alergię pokarmową, ale za 90% przypadków alergii odpowiada jedynie osiem z nich. Jest to tzw. „wielka ósemka”: mleko, jaja, ryby, skorupiaki, orzechy, orzechy arachidowe, pszenica i soja;

– trzeba pamiętać o tzw. „reakcji krzyżowej”, gdy organizm reaguje alergicznie na „podobny” alergen. Na przykład, gdy pacjent jest uczulony na mleko krowi to, że będzie również reagować na kozie mleko szacowana jest na poziomie 92%. Jednocześnie minimalną szansę reakcji krzyżowej daje spożywanie mleka klaczy – tylko 4%;

– czy alergia to „wyrok” na całe życie? Nie, z czasem może dojść do wytworzenia tolerancji na alergen;

– jeżeli chcecie sprawdzić czy macie alergię na jakiś produkt – jest to możliwe. Dostępne są specjalne testy;

Pamiętajcie, żeby w przypadku podejrzenia choroby skontaktować się z lekarzem.

Dzięki dofinansowaniu z UE Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN przygotował bardzo interesujące ikonografiki informujące zdrowym żywieniu – m.in. dot. alergii pokarmowych,  w ramach międzynarodowego projektu EIT Food #AnnualFoodAgenda.